ST’den yeni nesil ToF (Time-of-Flight) sensör, VL53L1
ST FlightSenseTM ürün ailesi, son teknoloji ürünü VL53L1 Time-of-Flight (ToF) minyatür lazer mesafe sensörü ile genişliyor. VL53L1, yapısında bulunan yeni tasarım SPAD (Single Photon Avalanche Diodes) dizisine ek olarak fiziksel kızılötesi filtre ve optik kısımları sayesinde çok çeşitli ortam ışığı ve kaplama şartlarında dahi en iyi performansı sunmakta. IR sensörlerden farklı olarak, ST’nin en son ToF teknolojisi hedefteki renk ve yansıma ne olursa olsun mutlak mesafe ölçümü sağlıyor. 60Hz gibi yüksek bir hızda çalışabilen VL53L1 için mutlak menzil 4m’ye arttırılmış durumda. Bu frekans değeri sayesinde ürün aynı zamanda pazardaki en hızlı minyatür sensör konumunda.

Patentli algoritmaları ve ustaca tasarlanmış modül yapısı sayesinde VL53L1 görüş alanı içerisindeki farklı nesneleri, 60Hz’de ve derinlik bilgisi (histogram) ile algılayabiliyor. Yazılımla ayarlanabilen algılama dizisi, çoklu-bölge algılama (multi-zone detection) ya da görüntü taramaya (scene browsing) olanak sağlıyor. Bu sayede dokunmayla odaklanma (touch-to-focus) ve mini derinlik haritası (depth-map) gibi teknolojilere olanak sağlanıyor. VL53L1 ile uygulayabileceğiniz bir diğer önemli özellik de varlık algılama (presence detection). Bu sayede ürünlerinize otomatik kilitleme/kilit açma ya da güç açma/kapama gibi fonksiyonlar ekleyebilirsiniz.

Detaylar için aşağıdaki dokümanı inceleyebilir, daha fazla bilgi için iot@empa.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.