image8-550x220
ST’den bir ilk!

6 eksen (3D ivme + 3D “gyro”) ve “Machine Learning” çekirdekli hareket sensörü


LSM6DSOX içerdiği ve birbirleriyle etkileşimli çalışabilen MLP (Machine Learning Processor) ve FSM (Finite State Machine) blokları sayesinde 100 kata kadar daha düşük akım tüketimli hareket algoritma işleme sağlarken çok daha küçük ve çok daha akıllı ürünler tasarlamanızı sağlar.

MLP: Bu blok dahili ivmeölçer ve jiroskoptan aldığı verinin yanı sıra I2C üzerinden bağlayabileceğiniz başka sensör verilerini de birleştirir, filtreden geçirip kullanıcının tanımladığı bir zaman aralığı için istatistiksel parametreleri hesaplar ve bunları giriş verisi olarak “Machine Learning” çekirdeğine yani karar ağacına aktarır. Karar ağacı sonuçlarını da isteğe bağlı olarak ayrıca filtreden geçirilebilirsiniz.

FSM: 16 adet bağımsız FSM’yi kullanarak 16 ayrı program yazabilir, bunlara otomatik olarak belli hareket paternlerini (serbest düşme, uyanma, bilek çevirme hareketi, sarsma, dokunma, kaldırma vb. ) yakalatıp işlemci yükünüzü ciddi oranda azaltabilirsiniz.

Tüm bu özellikleri daha basit bir şekilde kullanmanızı sağlayacak özel gelişmiş araçları, ST’nin MEMS Sensor geliştirme kartları için ortak ara yüz yazılımı olan Unico GUI içinde bulabilirsiniz.
Detaylı Görüntüle