STM32 WB ve WL Serileri ile Kablosuz Haberleşmede Avantajı Yakalayın

Günümüzde mobiliteyle beraber kablosuz haberleşmenin önemi de artmakta. Uzun mesafe, düşük güç tüketimi ve yüksek veri aktarım ihtiyaçlarını karşılamak için ise Bluetooth® LE, Thread®, LoRaWAN®, Zigbee®, Sigfox®, Wireless M-Bus, Matter® gibi farklı teknolojilerden faydalanıyoruz. ST tüm bu teknolojileri iki SoC ürün serisi ile desteklemektedir: 

STM32WB 

STM32WB kablosuz mikrodenetleyici serisi çift çekirdekli bir yapıya sahiptir. 64MHz Arm® Cortex®‐M4 çekirdeği uygulama için, 32MHz Arm® Cortex®‐M0+ çekirdeği ise iletişim için kullanılır. STM32WB serisi işlemciler Bluetooth® LE 5.3 ve Zigbee®, Thread®, Matter® gibi IEEE 802.15.4 kablosuz haberleşme standartlarını desteklerken Bluetooth® LE 5.3 ve 802.15.4 kablosuz protokollerinin eşzamanlı kullanımına da olanak sağlar.  

ST’nin NUCLEO-WB15CC ve NUCLEO-WB55RG gibi kitleriyle bu seriye hızlı ve kolayca giriş yapabilirsiniz. 

Daha detaylı bilgi için: https://www.st.com/en/microcontrollers-microprocessors/stm32wb-series.html 

  

STM32WL 

STM32WL serisi SoC’ler genel amaçlı mikrodenetleyici ve GHz altı RF kısmı tek bir çipte birleştirmektedir. Bu ailede Arm® Cortex®‐M4 ve Arm® Cortex®‐M0+ kullanılarak tasarlanmış tek ve çift çekirdekli yapıya sahip modeller bulunmaktadır.  

STM32WL; LoRa®, (G)FSK, (G)MSK, BPSK gibi modülasyonları destekler. Bu sayede LoRaWAN®, Sigfox®, W-MBUS, mioty® gibi birçok protokolün kullanıldığı kablosuz uygulamaların geliştirilmesine olanak sağlar. Semtech SX126x baz alınarak tasarlanmış seri hem endüstriyel hem de tüketici elektroniği IoT uygulamalarında geniş bir alana hitap eder.  

Yüksek frekans bandını destekleyen NUCLEO-WL55JC1 ve düşük frekans bandını destekleyen NUCLEO-WL55JC2 kitlerini kullanarak hızlı ve kolayca proje geliştirmeye başlayabilirsiniz. 

Daha detaylı bilgi için: https://www.st.com/en/microcontrollers-microprocessors/stm32wl-series.html 

 

Author:

  admin