ISM330IS, Akıllı Sensör İşlem Birimine Sahip İlk Sensör

ST’nin 2022 başında duyurduğu ISPU (Intelligent Sensor Processing Unit), makine öğrenmesi ve derin öğrenme algoritmalarını koşturma kabiliyetine sahip, C dilinde programlanabilen gömülü bir DSP’dir. ISPU, bu özellikleri sayesinde uçta yapay zekâ uygulamalarında ST’nin “The Onlife Era” olarak da adlandırdığı büyük bir adımdır. Ayrıca ürün, FPU (Floating Point Unit) içeren ilk hareket sensörü olma özelliği taşımaktadır.  

Günümüzde ML uygulamaları gitgide yaygınlaşırken çoğu kişi bunları yüksek hafıza, bulut sunucu servisleri ve GPU’lar ile bağdaştırmakta. Birçok çözümün gerçekten de bu gereksinimlere ihtiyaç duyuyor olması uçta yapay zekâ uygulamaları için problem oluştururken bahsedilen kaynakların gerekmediği derin öğrenme çözümleri de mümkün. Bu sebeple mobil ve endüstriyel cihazlarda koşturulan yapay zekâ uygulamalarının sayısı gün geçtikçe artmakta.  

Görüntü tanıma, anomali tespiti ve kestirimci bakım; düşük güçte güvenilir bir AI performansı gerektiriyor. Benzer şekilde kablosuz güvenlik kameraları da yüz veya evcil hayvan tanıma gibi işlemler için aynı isterlere sahip. ISPU, 7/24 açık bu sistemler için artık çözüm üretebilmekte. Yüksek performans modunda sadece 0.59mA akımla çalışan ISM330IS, bu uygulamalara olanak sağlıyor.  

Özetle; yüksek enerji gereksinimlerinden ötürü düşük güç tüketimli mikrodenetleyicilerde çoğunlukla FPU bulunmazken, ISM330IS güç tüketimini pilli sistemlerde kullanılabilir düzeyde tutmayı başarıyor. 

Detaylı Bilgi:  https://blog.st.com/ism330is-onlife/  

YAZAR:

  admin