ST’den Yüksek Performans ve Güvenliği Buluşturan Yeni Mikrodenetleyici Ailesi:  STM32H5

ST’nin şu ana kadar ürettiği Arm® Cortex®-M33 çekirdeğine sahip en kuvvetli mikrodenetleyicisi olan STM32H5, sağladığı yüksek performans ve geniş çaplı güvenlik özellikleri sayesinde genel kullanım için en popüler aile olma yolunda ilerliyor.

Bu yeni aile 250Mhz’e kadar çalışabiliyor, 2MB’a kadar Dual Bank Flash ve 640 KB’a kadar RAM bulunduruyor. STM32H5, STM32G4 ailesinde olduğu gibi CORDIC ve FMAC hızlandırıcıları da sunuyor. STM32U5 ailesinin beraberinde getirdiği güvenlik özelliklerine sahip STM32H5 serisi, bunların  üzerine ST immutable Root of Trust (iRoT) ve updatable Root of Trust (uRoT) gibi birçok özelliği de ekleyerek güvenliği zenginleştiriyor. Sonuç olarak STM32H5 serisi, gömülü sistemlerin yeni standardı olarak STM32F4 serisinin yerini alıyor.

ST’den Yüksek Performans ve Güvenliği Buluşturan Yeni Mikrodenetleyici Ailesi:  STM32H5

Gömülü sistemler için yeni standart oluşturmak, geleceğe dönük bir tasarım gerektirmekte. Bunun için STM32H5, ST bünyesinde bir ilk olarak I3C arayüzü barındırıyor. Yeni veri yolları çok daha hızlı ve bu hız günümüzdeki sistemlerde çeşitli sensör verilerini değerlendirmek için gitgide önem kazanmakta. 12.5MHz frekansı sayesinde I3C, I2C’den yaklaşık 12 kat daha hızlı. Bu yeni teknoloji dinamik adresleri de destekliyor ve işlemcinin birden fazla cihaz ile aynı anda konuşmasını sağladığından pin kullanımını azaltıyor. STM32H5 ailesi, geleceğe dönük veri yollarının yanı sıra, genel kullanıma uygun bir denetleyici olmasını sağlayan CAN-FD, HDMI-CEC ve USB-C Power Delivery gibi birçok arayüzü de bulunduruyor.

STM32H5 ailesinin özellikleri hakkında daha detaylı bilgi almak için ilgili sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz:

STM32H5 ST Blog Yazısı

NUCLEO-H503RB ve NUCLEO-H563ZI kitleri ile hızlıca proje geliştirmeye başlayabilir; size özel proje fiyatları, tedarik, ücretsiz numune ve diğer desteklerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

STM32H5 ST Sayfası

YAZAR:

  Empa