empa Elektornik

KURUMSAL

ÇÖZÜMLER

GİRİŞ YAP

ARAMA

empa logo
empa logo

EMPA Workshop Öncesi Gerekli Kurulumlar

Bu dokümantasyonda etkinlik öncesi gerekli programların ve paketlerin kurulumları anlatılacaktır. Kuruması gereken program ve paketler şu şekildedir:

  1. STM32CubeIDE
  2. STM32CubeMX
  3. TeraTerm
  4. SW Paketleri

1. STM32CubeIDE Kurulumu

STM32CubeIDE, STM32 mikrodenetleyicileri ve mikroişlemcileri için gerekli olan çevresel yapılandırmaların yapılmasını, kod oluşturma ve derlemeyi, kodun debug işlemlerinin yapılmasını ve cihaza yüklenmesini sağlayan Eclipse tabanlı bir C/C++ geliştirme platformudur.

Öncelikle ST’nin sitesinden STM32CubeIDE 1.13.2 versiyonunu indiriniz.

Aşağıda görülen seçenekler içerisinden kendi işletim sisteminize ait olanı indiriniz ve kurulumunu gerçekleştiriniz.

NOT 1: Kurulum yapacağınız hedef klasör (Destination folder) yolunda Türkçe karakter ve boşluk olmadığına dikkat ediniz.

NOT 2: Kurulum sırasında ST-LINK ve SEGGER J-Link sürücülerinin yüklenip yüklenmeyeceği sorulacaktır. Aşağıdaki görselde olduğu gibi, bu sürücüleri seçip yükleme işlemlerine devam ediniz.

2. STM32CubeMX Kurulumu

STM32CubeMX, STM32 mikrodenetleyicileri ve mikroişlemcileri için model seçimlerinin, başlangıç konfigürasyon ve clock ayarlarının yapıldığı, başlangıç kodlarının oluşturulduğu grafik destekli bir araçtır.

Öncelikle ST’nin sitesinden STM32CubeMX 6.9.1 versiyonunu indiriniz.

Aşağıda görülen seçenekler içerisinden kendi işletim sisteminize ait olanı indiriniz ve kurulumunu gerçekleştiriniz.

3- Tera Term Kurulumu

Tera Term, açık kaynak kodlu bir yazılım iletişim programıdır. PC ile geliştirme kartı arasında UART üzeinden iletişim sağlamak için bu program kullanılacaktır.

Tera Term küçük bir program olduğu için doğrudan osdn sitesinden indirebilirsiniz Dosyayı indirdikten sonra kurulum gerekmeden çalıştırabilirsiniz.

4- SW Paketlerinin Kurulumu

Uygulamalarda STM32H5x ailesinden bir MCU kullanılacağı için H5 paketlerinin indirilmesi gereklidir.

Öncelikle STM32CubeMX programını başlatınız.

A. Açılan sayfada Help sekmesinden Manage embedded software packages düğmesine tıklayınız.

B. Açılan sayfadan STM32CubeMCU Packages sekmesi altından STM32H5 FW paketinin 1.1.1 versiyonunun yanındaki kutuyu işaretleyiniz ve Install butonuna basınız.

C. STMicroelectronics sekmesi altından X-CUBE-MEMS1 paketinin 9.6.0 versiyonunun yanındaki kutuyu işaretleyiniz ve Install butonuna basınız.

D. STMicroelectronics sekmesi altından X-CUBE-TOF1 paketinin 3.3.1 versiyonunun yanındaki kutuyu işaretleyiniz ve Install butonuna basınız.

E. STMicroelectronics sekmesi altından X-CUBE-NFC7 paketinin 1.0.1 versiyonunun yanındaki kutuyu işaretleyiniz ve Install butonuna basınız.

Gerekli kurulumlar tamamlanmıştır.