Yapay Zekâyı Hızlandırmak 

Yapay zekâ her sektörü ve günlük hayatta kullandığımız ürün ve hizmetleri olumlu bir şekilde etkileyen yaygın bir teknoloji olma yolunda hızla ilerliyor. İnternetin gelişi gibi yapay zekâ da teknolojiyi ve çevremizdeki dünyayla işbirliği yapma, erişme ve kullanma şeklimizde somut bir değişiklik getirecek. Yapay zekâyı mümkün kılmak için ise bulut ve uç cihazların işlem güçlerinin CPU, GPU ve adaptif hızlandırıcılarla önemli ölçüde arttırılması gerekiyor.  

AMD bu vizyonu gerçeğe dönüştürmek için iş ortakları ve müşterileriyle yakın işbirliği içinde çalışıyor. Araştırmacılar, son zamanlarda AMD EPYC™ ve Instinct™ destekli LUMI süper bilgisayarını kullanarak bugüne kadar en büyük Fin dil modelini eğittiler ve şu anda kanser teşhisini daha hızlı ve daha kesin bir şekilde tespit edebilen yapay zekâ modellerini eğitiyorlar. Ayrıca NASA Perseverance Mars Rover, ilk defa bir uzay keşif gezgini için yapay zekâ ve bilgisayar görüşü getirmek amacıyla AMD Virtex™ FPGA’larını kullanıyor.  

AMD geniş kapsamlı yapay zekâ stratejisini uygulamak ve müşteri tarafında yapay zekânın potansiyelini tam olarak açığa çıkarabilmek için, yapay zekâ üzerinde odaklanmış çok sayıda ekibi tek bir organizasyonda bir araya getirdi. Yeni AI Grubu, AMD’nin yapay zekâ stratejisinden sorumlu olarak yol haritasını oluşturuyor. 

Yapay zekâ henüz çok erken aşamalarında olmasına rağmen, büyüme ve benimsenme hızı yakın tarihli diğer teknolojilerden daha hızlı. AMD ve Empa olarak bu serüvenin bir parçası olmaktan ve ülkemizin bu alandaki gelişmesinde önemli bir kilometre taşını oluşturma yolunda heyecanlıyız. 

Referans Link 

https://community.amd.com/t5/ai/accelerating-our-ai-business/ba-p/607056

YAZAR:

  Empa