STM32WBA52, Arm Cortex-M33 Çekirdeği ve +10 dBm Çıkış Gücü İle ve Kablosuz MCU’larda Yeni Standartları Belirliyor, Otonom Düşük Güç Modlarıyla Verimliliği Artırıyor 

STM32WBA, Bluetooth Low Energy 5.3 ve SESIP Seviye 3 sertifikasyonunu destekleyen ilk kablosuz STM32 MCU olarak öne çıkıyor. STM32U5 serisinden ilham alan mimarisiyle, 100 MHz’de çalışan Cortex-M33 çekirdeğine sahip ve 512 KB ila 1 MB arasında değişen flash bellek kapasiteleri sunuyor. Kendi STM32CubeWBA firmware paketiyle gelen STM32WBA, mevcut STM32WB mikrodenetleyiciler ile uyumluluk sağlıyor ve radyo yeteneklerini +10 dBm çıkış gücüne çıkararak kablosuz MCU’lar için yeni bir standart belirliyor. 

Devrim Niteliğindeki Mimari 

STM32WBA, önceki modellerden iki kat daha fazla performans sunan 407 CoreMark skoruna sahip tek bir Cortex-M33 çekirdeğiyle geliyor. Bu yeni mimari, geliştirme süreçlerini basitleştirirken “Capacitive Touch” ve “Motor Control Timer” gibi yeni özellikler de sunuyor. 

Ayrıca, STM32 WBA Arka Plan Otonom Modu (BAM) ile birlikte geliyor. Bu da çevre birimlerinin CPU’yu uyandırmadan doğrudan bellek erişimi (DMA) kullanarak otonom olarak çalışmasını sağlıyor. Güç tüketimini düşük tutarken işlevselliği artıran bu özellik, sensör izleme görevlerini I2C, SPI veya UART arayüzleriyle BAM aracılığıyla gerçekleştirmesini sağlıyor. 

Geliştirilmiş Radyo Yetenekleri 

Radyo modülü, +10 dBm çıkış gücüyle güçlü ve güvenilir bir kablosuz bağlantı sağlıyor. 2 Mbps’e kadar yüksek hızlı veri aktarımını destekliyor. Gelecekteki modeller, LDO’ların yanı sıra anahtarlamalı  güç kaynaklarını da içerecek ve Matter, OpenThread ve Zigbee protokollerini destekleyecektir. 

YAZAR:

  Empa